Анемія

АНЕМІЯ

Анемія – це клініко-гематологічний синдром, який характеризується зниженням вмісту гемоглобіну та еритроцитів в одиниці об’єму крові, що призводить до розвитку кисневого голодування тканин. Анемія діагностується при зниженні в крові рівня гемоглобіну менш ніж 130 г/л та кількості еритроцитів менш ніж 4×1012/л у чоловіків та відповідно менш ніж 120 г/л і 3,5×1012/л у жінок. Маючи загальні риси, анемії водночас представляють собою гетерогенну групу захворювань, для яких характерні власні етіологія, патогенез, особливості клінічної картини, діагностичні критерії та методи лікування. Важливе значення для визначення принципів фармакотерапії має патогенетична класифікація анемій:

  1. I. Анемії внаслідок крововтрати (постгеморагічні).
  2. Гостра постгеморагічна анемія.
  3. Хронічна постгеморагічна анемія.
  4. II. Анемії внаслідок порушення утворення еритроцитів та гемоглобіну. 1. Залізодефіцитна анемія.
  5. Мегалобластні анемії, зокрема вітамін В12- та фолієводефіцитні анемії та мегалобластні анемії, що зумовлені спадковим дефіцитом ферментів, які приймають участь у синтезі ДНК.
  6. Гіпопроліферативні анемії.
  7. Анемії, що пов’язані з кістковомозковою недостатністю.
  8. 5. Метапластичні анемії (анемії при гемобластозах, при метастазах в кістковий мозок).

III. Анемії внаслідок посиленого кроворуйнування:

  1. Спадкові анемії, пов’язані з порушенням структури мембрани еритроцитів (мікросфероцитарна анемія Міньковського-Шаффара, овалоцитоз, акантоцитоз) або пов’язані з дефіцитом ферментів в еритроцитах, або пов’язані з порушенням синтезу гемоглобіну (серповидно-клітинна анемія, гемоглобінози, таласемія).
  2. Набуті анемії: автоімунні; пароксизмальна нічна гемоглобінурія (хвороба Маркіафави Мікелі); анемії внаслідок прийому лікарських препаратів; травматична та мікроангіопатична анемії; анемії внаслідок отруєння гемолітичною отрутою та бактеріальними токсинами.

ІV. Анемії змішані.

У межах даної теми розглядаються основні клінічні форми анемій: залізодефіцитна (в тому числі анемія вагітних), вітамін В12-дефіцитна, фолієводефіцитна, анемія при хронічних захворюванняхнирок.

Print Friendly, PDF & Email