ЦУКРОВИЙ ДІАБЕТ 1 ТИПУ

ЦУКРОВИЙ ДІАБЕТ 1 ТИПУ

Цукровий діабет 1 типу (ЦД-1) — це метаболічне захворювання, яке характеризується хронічною гіперглікемією, обумовленою розладами або повною недостатністю секреції інсуліну. При цукровому діабеті відзначаються порушення вуглеводного, жирового і білкового обміну, що обумовлені порушеннями дії інсуліну на тканини-мішені.

Епідеміологія. ЦД-1 складає 10–15% усіх хворих на діабет. Згідно зі звітом Центру медичної статистики МОЗ України, у 2012 році зареєстровано 466,7 хворих на 100 тис. населення, які потребують інсулінотерапії.

Етіологія. Точні причини розвитку ЦД 1 типу не вивчені до кінця. Однак існують факти, доведені статистикою.

  • Існує взаємозв’язок між захворюванням на діабет ЦД 1 типу та перенесеними раніше вірусними інфекціями: краснуха, вітряна віспа, кір, свинка (епідемічний паротит), вірусний гепатит.
  • Спадкова схильність.
  • Аутоімунні захворювання.
  • Хронічні стреси.

Патогенез. ЦД-1 характеризується втратою бета-клітин, які виробляють інсулін, що призводить до абсолютного дефіциту інсуліну.

Клінічні ознаки. Класичними симптомами діабету є спрага, полідипсія (підвищене споживання води), поліурія (збільшення діурезу) і втрата ваги. Діагноз ЦД-1 базується на критеріях ВООЗ 1999 р.: концентрація глюкози, виміряна натще (не менше 8 год. після останнього прийому їжі) складає в венозній або капілярній крові більше 6,1 ммоль/л, у венозній плазмі крові — більше 7,0 ммоль/л; концентрація глюкози, виміряна через 2 год. після використання тесту на толерантність пероральної глюкози (або випадкове визначення глікемії в будь-який час доби, незалежно від прийому їжі) складає в венозній крові більше 10,0 ммоль/л, у капілярній крові або венозній плазмі крові більше 11,1 ммоль/л.

Діагностика. Для встановлення діагнозу необхідно визначати рівні цукру крові натще, гліколізованого гемоглобіну, інсуліну, С-пептиду, фруктозаміну, АТ IgE до глютамінкислої декарбоксилази (для диференційної діагностики ЦД-1 та ЦД-2), IgE до острівкового апарату підшлункової залози (маркер автоімунної деструкції β-клітин підшлункової залози).

Диференціально-діагностичні ознаки ЦД-1 та ЦД-2 наведено в таблиці 3.3.1.

ЦУКРОВИЙ ДІАБЕТ 1 ТИПУ

ЦУКРОВИЙ ДІАБЕТ 1 ТИПУ

Фармакотерапія. Мета фармакотерапії ЦД 1 типу — досягнення цільового рівня глікемії (менше або дорівнює 7,0%; для пацієнтів із макроангіопатією — менше або дорівнює 6,5%), який максимально запобігає розвитку та/або прогресуванню ускладнень. Основними завданнями індивідуального плану лікування пацієнтів з ЦД 1 типу є адекватна інсулінотерапія (пероральні цукрознижуючі препарати призначати не потрібно), корекція харчування, дозовані фізичні навантаження, відмова від шкідливих звичок, самоконтроль глюкози крові та навчання.

Метою інсулінотерапії є досягнення найкращого глікемічного контролю без частих або тяжких гіпо- та гіперглікемій. Для інсулінотерапії застосовуються інсуліни короткої, середньої та тривалої дії (табл. 3.3.2).

ЦУКРОВИЙ ДІАБЕТ 1 ТИПУ

ЦУКРОВИЙ ДІАБЕТ 1 ТИПУ

Базисні дози препаратів інсуліну розраховуються залежно від стану хворого та маси його тіла (табл. 3.3.3).

ЦУКРОВИЙ ДІАБЕТ 1 ТИПУ

Правила введення інсуліну

  1. Пацієнти, які застосовують ін’єкційний інсулін, повинні мати доступ до засобів введення інсуліну, які забезпечують їм оптимальне самопочуття, часто з використанням одного або більше типів ін’єкційних інсулінових шприц-ручок.
  2. Пацієнти, які мають особливі зорові або психологічні проблеми, мають бути забезпечені засобами для введення інсуліну без голки, які вони можуть використовувати самостійно для точного дозування.
  3. Ін’єкції інсуліну необхідно робити глибоко в підшкірну жирову клітковину. Щоб досягти цього, доступні голки мають бути відповідної для пацієнта довжини.
  4. Пацієнти повинні бути поінформовані про те, що черевна стінка є місцем вибору для ін’єкцій інсуліну перед їдою.
  5. Пацієнти повинні бути поінформовані, що суспензійний інсулін розширеної дії, наприклад інсулін-ізофан (НПХ), може дати більш тривалий профіль дії при введенні в підшкірну тканину стегна, а не в руку або черевну стінку.
  6. Пацієнтам слід рекомендувати використовувати одну анатомічну ділянку для ін’єкцій в один і той самий час доби, але зі зміщенням місця ін’єкції у шкіру в цій ділянці.
  7. Пацієнти повинні бути забезпечені відповідними контейнерами для збору використаних голок. Мають бути домовленості щодо утилізації цих контейнерів.
  8. Стан місця ін’єкції слід перевіряти при диспансеризації, а також при виникненні нових проблем з контролем рівня глюкози в крові.
  9. Засоби та пристрої для введення інсулінів (табл. 3.3.4)ЦУКРОВИЙ ДІАБЕТ 1 ТИПУЦУКРОВИЙ ДІАБЕТ 1 ТИПУ

Правила інсулінотерапії

  1. Ін’єкції інсуліну на час прийому їжі мають забезпечуватися у вигляді ін’єкції немодифікованого (розчинного) інсуліну або аналогів швидкодіючого інсуліну перед основними прийомами їжі.
  2. Аналоги інсуліну швидкої дії слід використовувати як альтернативу немодифікованому інсуліну:

А) за наявності нічної чи пізньої гіпоглікемії між прийомами їжі;

Б) тим, у кого вони дозволяють досягти цільового рівня контролю глюкози в крові без перекусів між основними прийомами їжі, і це є необхідним або бажаним.

  1. Базове постачання інсуліну (у т. ч. нічного інсуліну) повинно забезпечуватися шляхом використання інсулін-ізофану (НПХ) або аналогів інсуліну тривалої дії (інсуліну гларгіну). Інсулін-ізофан (НПХ) слід вводити в години сну. Якщо дози аналога інсуліну швидкої дії, що вводиться під час їди або опівдні, недостатньо, необхідно розглянути введення інсулін-ізофану (НПХ) двічі на день (або частіше).
  2. Аналоги інсуліну тривалої дії (інсуліну гларгін) слід застосовувати в таких випадках:

А) нічна гіпоглікемія під час застосування інсулін-ізофану (НПХ);

Б) ранкова гіперглікемія на інсулін-ізофані (НПХ) призводить до складного контролю денної глюкози в крові;

В) швидкодіючі препарати інсуліну використовуються для контролю рівня глюкози в крові під час прийому

їжі.

  1. Схеми інсуліну двічі на день повинні використовуватися тими пацієнтами, які вважають кількість щоденних

ін’єкцій важливим питанням якості життя:

А) двофазні препарати інсуліну (премікси) часто є препаратами вибору в цих обставинах;

Б) премікс, двофазний аналог інсуліну швидкої дії,

може дати користь тим, хто схильний до гіпоглікемії в нічний час;

В) такі схеми два рази на день можуть також допомогти тим, кому складно дотримуватись часу обідньої ін’єкції інсуліну, а також пацієнтам з труднощами в навчанні, яким може знадобитися допомога від інших.

  1. При значних змінах щоденного типу харчування і фізичної активності з причин умов праці та відпочинку потрібен ретельний і детальний моніторинг їх самоконтролю і схем ін’єкцій інсуліну. Є потреба у розгляді незвичайних типів і комбінацій усіх необхідних препаратів.
  2. У пацієнтів, у яких передбачаються періоди голодування або сну після їди (наприклад, під час релігійних свят і постів або після нічної зміни), необхідно розглянути аналог інсуліну швидкої дії перед їдою (за умови, що їжа не пролонгована).
  3. У пацієнтів із хаотичним і важко передбачуваним контролем рівня глюкози в крові (гіпер- і гіпоглікемія в будь-який час), а не зміною в раніше оптимізованій схемі інсуліну, слід враховувати таке:

А) ресуспендування інсуліну і техніку введення інсуліну;

Б) місця ін’єкцій;

В) навички самоконтролю;

Г) знання та навички самообслуговування;

Д) характер способу життя;

Е) психологічні та психосоціальні труднощі;

Є) можливі органічні причини, такі як гастропарез.

  1. Безперервна підшкірна інфузія інсуліну (або інсулінова помпа) рекомендована як варіант за умови, що:

А) мультидозова інсулінотерапія (включаючи за необхідності застосування інсуліну гларгіну) була невдалою;

Б) пацієнт ставиться відповідально і компетентно до лікування.

  1. Часткову заміну інсуліну для досягнення цільових рівнів глюкози в крові (тільки базальний інсулін або тільки інсулін перед їдою) не слід розглядати у пацієнтів, які починають інсулінотерапію, до тих пір, поки дефіцит острівкових β-клітин прогресує далі.
  2. Пероральні цукрознижуючі препарати, як правило, не повинні використовуватися в лікуванні ЦД-1.
Print Friendly, PDF & Email