Доброякісна гіперплазія передміхурової залози (ДГПЗ)

Доброякісна гіперплазія передміхурової залози (ДГПЗ) — одне з найчастіших доброякісних захворювань у чоловіків, яке призводить до доброякісного збільшення простати, простатичної обструкції та/або симптоматики нижнього сечового тракту (СНСТ), що погіршують якість життя пацієнтів.

Епідеміологія. Виражена СНСТ спостерігається у 30– 60% чоловіків віком понад 60 років. Кількість чоловіків із вираженою СНСТ подвоюється кожні 10 років життя. Частота захворювання збільшується з віком і сягає піку до 88% у віці 90 років.

Етіологія. Етіологія є мультифакторною, включає гормональні зміни, пов’язані зі старінням.

Патогенез. Відіграє роль підвищення активності ферменту 5-альфа-редуктази в тканинах ПЗ, який перетворює тестостерон у найбільш активну форму 5-альфа-дигідротестостерон. Дигідротестостерон, зв’язуючись з відповідними рецепторами ядра, активізує окремі його гени. При цьому відбувається посилення синтезу речовин (факторів росту), які сприяють діленню та дозріванню клітин паренхіми та строми ПЗ, що призводить до її гіперплазії (збільшення об’єму тканини в результаті збільшення кількості клітин).

Клінічні ознаки. Характерні симптоми нижнього сечового тракту: странгурія, відчуття неповного спорожнення сечового міхура, часте сечовипускання, переривистий струмінь сечі, імперативні позиви до сечовипускання, ніктурія.

Діагностика. Базується на даних анамнезу, віку, оцінки симптомів за допомогою міжнародної системи оцінки симптомів при захворюваннях передміхурової залози (І-РSS), РSА сироватки крові, визначення рівня креатиніну, аналіз сечі, урофлоуметрія (УФМ), УЗД сечового міхура.

Фармакотерапія. Посилення СНСТ та рівня залишкової сечі при динамічному спостереженні за хворим протягом року є показанням до призначення медикаментозної терапії. Рекомендовано засоби, що застосовуються при ДГПЗ: антагоністи альфа-адренорецепторів, інгібітори тестостерон-5-альфа-редуктази, інгібітори ферменту фосфодіестерази-5 та інші препарати рослинного походження.

Препаратами вибору для пацієнтів з помірними та вираженими СНСТ є антагоністи альфа-адренорецепторів. Призначають внутрішньо доксазозин в початковій дозі — 1 мг 1 р/ добу, дозу можна підвищити до 2 мг, потім до 4 мг і до макс. рекомендованої дози —  8 мг, рекомендований інтервал підбору дози — 1–2 тижні, звичайна рекомендована доза препарату — 2–4 мг/ добу; тамсулозин по 0,4 мг щоденно, після сніданку; альфузозин по 5-10 мг 1 р/добу; теразозин в початковій дозі — 1 мг, підтримуюча доза — 5–10 мг 1 р/добу, макс. добова доза препарату — 20 мг;  силодозин по 4–8 мг 1 р/добу. Для оцінки ефективності дії препарату рекомендовано його прийом протягом 1–2 місяців.

Серед інгібіторів тестостерон-5-альфа-редуктази рекомендують фінастерид та дутастерид, які зменшують об’єм ПЗ на 20–30%, що покращує шкалу І-РSS  у середньому на 15% та збільшує потік сечі на 1,3– 1,6 мл/сек. Призначають препарати внутрішньо, фінастерид  по 5 мг 1 р/добу; дутастерид по 0,5 мг 1 р/добу. Лікування довготривале, визначається лікарем індивідуально і може тривати протягом 6 місяців і більше.

З метою зменшення симптомів ДГПЗ хворим можуть бути рекомендовані інгібітори ферменту фосфодіестерази-5, що призводять до релаксації гладких м’язів у нижніх сечових шляхах, а також їх призначають при розвитку еректильної дисфункції у хворих на ДГПЗ. Застосовують тадалафіл внутрішньо по 5 мг 1 р/день в один і той самий час без урахування часу сексуальної активності.

Для симптоматичного лікування порушень сечовипускання у чоловіків, що з’являються на ранній стадії ДГПЗ, також використовують препарати рослинного походження такі, як препарати пальми пилкоподібної: екстракт із плодів пальми пилкоподібної (Serenoa repens) внутрішньо по 320 мг 1 р/добу, курс лікування —  не менше 3 місяців; препарати сливи африканської: екстракт з кори сливи африканської (Pruni africanae corticis extractum) внутрішньо по 50 мг 2 р/добу, курс лікування –  6-8тижнів.

Хірургічне лікування показано пацієнтам: – які не відчувають ефекту від медикаментозного лікування; – мають затримку сечі, резистентну до медикаментозного лікування; – відхиляють медикаментозне лікування і бажають більш активного лікування; – мають рівень залишкової сечі, що збільшується; – мають абсолютні показання (повторна затримка сечі, ниркова недостатність, спричинена ДГПЗ, камені сечового міхура, рецидивуючі інфекції сечового тракту, рецидивуюча гематурія на фоні лікування інгібіторами 5-α-редуктази). При першій СНСТ рекомендовано змінити стиль життя, а саме: – скорочення прийому рідини у вечірній час та перед відвідуванням публічних місць. Рекомендована кількість вживаної рідини — 1500 мл на добу; – виключення або помірне вживання кофеїну та алкоголю, які мають діуретичну та іритативну дії (імперативність позивів і ніктурія); – відміна медичних препаратів, що мають сечогінний ефект; – лікування запорів.

Print Friendly, PDF & Email