ЕНТЕРОБІОЗ

ЕНТЕРОБІОЗ

Ентеробіоз — гельмінтоз, що спричиняється гостриками і характеризується переважно свербінням у ділянці анального отвору і диспепсичними проявами.

Етіологія. Збудник ентеробіозу — гострик (Enterobius vermicularis) — двостатевий гельмінт. Довжина самця — 2–5 мм, самки — 9–12 мм.

Епідеміологія. У структурі гельмінтозів ентеробіоз посідає провідне місце, що складає 91%. Захворюваність на ентеробіоз в Україні становить 1100 випадків на 100 тисяч населення. Серед хворих 90% складають діти, переважно у віці від 1 до 3 років. Джерелом інвазії є хвора людина. Ентеробіоз належить до контактних гельмінтозів. Шлях зараження — фекально-оральний через брудні руки, постільну і натільну білизну, предмети домашнього побуту. Характерна і автоінвазія.

 Патогенез. Гострики паразитують у дистальному відділі тонкої кишки, в сліпій і проксимальній частині ободової кишки. Запліднена самка не здатна фіксуватися до слизової оболонки кишки, опускається в пряму кишку, звідки виходить з фекаліями. Частіше вона активна переважно вночі, виповзає з анального отвору і відкладає яйця в навколоанальних складках, ділянці промежини і статевих органів, після чого гине. Яйця майже зрілі, повністю дозрівають на шкірі людини за 4–6 годин і стають інвазійними. Тривалість перебування гостриків у організмі людини — 3–4 тижні.

Клінічні ознаки. Інкубаційний період триває 10–15 днів. Характерними є сверблячка заднього отвору, помірна еозинофільна реакція крові, субфебрильна або фебрильна температура, неспокійний сон, слабкість, зниження працездатності. Ускладнення: обтурація кишечника гостриками, спастична непрохідність кишечника, гінекологічні та нервові захворювання.

Діагностика. Загальний аналіз крові (еозинофілія); загальний аналіз сечі; Ro-графія органів грудної порожнини; зскрібок за допомогою липучої стрічки з метою виявлення гостриків.

Фармакотерапія. Стандартом фармакотерапії ентеробіозу є призначення антигельмінтних засобів (табл. 3.6.14).

ЕНТЕРОБІОЗ

ЕНТЕРОБІОЗ

Профілактика. Проведення профілактичних заходів в дитячих колективах, дотримання правил особистої гігієни, своєчасне виявлення та лікування хворих на ентеробіоз дітей.

Print Friendly, PDF & Email