Короста

КОРОСТА

Короста — паразитарне інфекційне захворювання, яке виникає внаслідок проникнення в шкіру коростяних кліщів.

Епідеміологія. Щорічно в світі реєструється до 300 млн. випадків захворюваності на коросту. Ріст захворюваності пов’язаний з погіршенням санітарно-гігієнічних умов, міграцією, бідністю, скупченістю населення, особливо в періоди війн, економічної кризи, стихійних лих. Джерелом зараження є хвора на коросту людина. Основний механізм передачі — контактний (прямий та непрямий шляхи). При прямому шляху збудник переходить безпосередньо від хворої до здорової людини в момент тісного зіткнення. Непрямий шлях — це передача збудника через предмети особистого користування (рушник, постіль і т. д.).

Етіологія. Збудник корости — коростяний кліщ (Sаrcoptes scabiei hominis).

Клінічні ознаки. Одним із перших симптомів є поява свербежу, що посилюється у вечірній та нічний час. Характерна наявність коростяних ходів на шкірі; поява папул, окремих везикул, розчухувань, кров’янистих кірок, які часто розміщені попарно або ланцюжком; локалізація висипань в міжпальцевих проміжках, на бокових поверхнях пальців; згинальних та бокових поверхнях променезап’ясткових суглобів; передньо-боковій поверхні живота, в параумбілікальній ділянці, попереку, стегон, сідниць, передньої поверхні пахвинних складок, ареоли молочних залоз у жінок, статевого члена у чоловіків, розгинальних поверхонь ліктьових суглобів.

Діагностика. Базується на типовій клінічній картині, наявності свербежу у вечірній та нічний час, мікроскопічному дослідженні зскрібка зі шкіри для виявлення коростяного кліща або достовірних ознак його перебування (яйця кліща).

Фармакотерапія. Проводять медикаментозну терапію засобами, що діють на ектопаразитів, включаючи коростяні кліщі (табл. 3.2.8)

Короста

Навіть у випадку ефективності проведеного лікування свербіж та інші симптоми можуть зберігатись ще протягом 8–10 днів. Якщо симптоми зберігаються довше, препарат нанести повторно. Лікування післякоростяної сверблячки проводять одним із антигістамінних препаратів у поєднанні з кортикостероїдним кремом, емолієнтом.

Протиепідемічні заходи. Білизну кип’ятять, прасують гарячою праскою. Контактним особам, не ураженим коростою, проводять одноденне лікування. За особами, що перехворіли на коросту, встановлюють диспансерне спостереження з повторним оглядом через 3–4 тижні.

Print Friendly, PDF & Email